Asansör Koruma Hattı (Topraklama)

Asansör koruma hattı Nötr iletkeni ve koruma iletkeni daima ayrı olmalıdır. Asansörün sabit ve hareketli bölümlerinde bulunan elektrik enerjisi iletiminde kullanılmayan bütün iletken malzeme toprak kaçak rölesi üzerinden topraklanmalıdır. Makina dairesindeki topraklama klemensi ya da barası ile, arıza durumunda gerilim altında kalabilecek her biri bağımsız topraklanmış asansör parçaları arasındaki iletken bağlantısı ve kesiti kontrol edilmeli, metal ekipmanların topraklanmış olduğu gözlenmelidir (Topraklamalarda seri bağlantı olmamalıdır).

Bina dağıtım sisteminden asansör makina dairesi kuvvet panosuna gelen kolon hattı kesiti 16 mm2’den küçük ise topraklama iletken kesiti 16 mm2’den az olmamalıdır. Kolon hattı kesiti 16 mm2’den büyük ise topraklama iletkeni kesiti en az nötr iletken kesiti kadar olmalıdır. Motora giden topraklama iletken kesiti en az faz iletkeni kesitinde (4 mm2’den az olmayacak), canlı uç taşıyan cihazlar ve gerilim taşımayan ekipmanlar ise 4 mm2’den küçük olmayacak, mekanik olarak dayanımı sağlanmış izoleli iletken ile topraklanmalıdır. Uygulamada bu hattın en az 10 mm2 izoleli sarı-yeşil kablolar ile yapılması alışkanlık haline gelmiştir.

Ağır malzemelerin olması ve bunların devamlı bakım, söküm ile karşı karşıya kalması, topraklama hattının devamlılığı açısından önemlidir. Koruma topraklamaları, cihazların görünür ve sabit parçaları üzerine pabuçlu ve cıvatalı bağlantı ile yapılmış olmalıdır. Görünür ve kolay kontrol edilebilir olması, koruma topraklamalarında önemli bir kriterdir.


www.cihancalli.com.tr
Adresindeki Elektrik Yazıları

Asansör Koruma Hattı (Topraklama)

Bir Cevap Yazın

Başa dön
%d blogcu bunu beğendi: