VOLTAGE AND CURRENT

VOLTAGE AND CURRENT (GERİLİM (VOLTAJ) VE AKIM) Gerilim , bir iletken içindeki elektronları bir noktadan başka bir noktaya hareket ettirmek için birim yük (1C=6,24x elektron) başına gerekli olan enerji miktarı veya kısaca birim yük başına yapılan iş (V=dW/dq V=gerilim, W=iş q=yük) olarak adlandırılır. Birimi volt’tur ve kısaca (V) ile ifade edilir.

Elektronların harekete geçmesi için gerekli olan voltaj değişik yollarla üretilir.

  • Kimyasal reaksiyonlar: piller, aküler, vb.
  • Isıl Enerji: güneş pilleri
  • İletken üzerindeki manyetik etki: jeneratörler, arabalar alternatörler, vb.

Elektronların düzgün bir şekilde akmasına “elektrik akımı” adı verilir. Akım birim zamanda akan yük miktarının oranıdır (I=dq/dt I=akım, q=yük, t=zaman) birimi Amper dir ve kısaca (A) ile ifade edilir. Akım kaynağın “+” ucundan başlar, devre boyunca ilerler ve kaynağın “-“ ucuna döner.

Elektrik akımının devredeki tek yönlü akışına “Doğru akım (DA veya DC)” adı verilir. Eğer voltaj kaynağı akımın yönünü ileri ve geri olmak üzere periyodik olarak değiştiriyorsa, bu iki yönlü elektrik akımına is “Alternatif Akım (AA veya AC)” adı verilir.

Basit ve tek gözlü bir devrenin herhangi bir noktasında akan akımın değeri aynıdır. Burada devreyi oluşturan iletkenin uzunluğu ile çapının fazla bir etkisi yoktur.

Açık devre durumunda, kaynak tarafından üretilen voltajın tümü açık devre uçlarında görülür.

VOLTAGE AND CURRENT

Bir Cevap Yazın

Başa dön
%d blogcu bunu beğendi: